Lukavec

Památník Antonína Sovy, zámecký park Lukavec
Památník Antonína Sovy, zámecký park Lukavec
Zobrazit na mapě

Lukavec se stal místem básníkova dětství a mládí. Sem se totiž v roce 1866 jako dvouletý chlapec přestěhoval z nedalekého Pacova. Rodina nejprve bydlela v klasicistním pavilonu v zámecké zahradě a později se usídlila v lukavecké škole, na níž básníkův tatínek vyučoval. Od roku 1876 studuje básník mimo městys, ale do Lukavce se často vracel za svým otcem a sourozenci. Když v roce 1903 Jan Sova z Lukavce odešel, návštěvy ustaly. V roce 1924 se však básník do Lukavce vrátil a strávil zde celé léto v rodině učitele Eduarda Krištůfka.

V Lukavci je krásný park se zámkem a pavilonem, tzv. Hříbkem, který je dnes Památníkem Antonína Sovy. Zájemci si v něm mohou prohlédnout novou expozici věnovanou dětství a mládí Antonína Sovy a příběhu jeho lásky k Marii Kovaříkové. Na náměstí svatého Václava stávala škola, v níž učil Jan Sova a kde se čtením i psaním začínal také malý Toník. Půdorys budovy dnes připomíná pamětní deska. Za viděnou stojí také památná, více jak 350 let stará lípa a tajuplný židovský hřbitov s márnicí. Kousek od Hříbku je zase moderní křížová cesta, na jejímž konci se od kapličky svatého Rocha otevírá krásný průhled do celého kraje.

A pokud jste jí do Lukavce nepřišli, tak po ní musíte aspoň z Lukavce. O čem je řeč? O Sovově stezce, která vás provede přes vrch Stražiště až do Pacova. Krásná procházka básníkovy krajinou začíná…

Byl městys malý…
Byl městys malý… V mědi uschlých listí
již na podzim se chvějí domků štíty.
Na stupních krámku kupčíka zřím čísti,
z citrónů věnec nad ním kývá smytý.
A topolová alej zas tu stojí
jak vryta v zem, z ní babí léto dýchá.
Kostelní vížky planou v slunce zdroji.
Jen vrabců sbor tu ruší příval ticha
a ržání koně u hostinských jeslí;
jak z podsklepí cink sklenic okny zvoní.
Dál pestrý kolotoč se v zrak ti kreslí
tou strnulostí kočárků a koní.

Z mého kraje, 1892

 

Městys nezdál se mu ani zamlklým a podobal se tolik městu. Ani ne městu churavějícímu svou zanedbaností a opuštěností. Na hospodě byly namalovány sluneční hodiny, a nad jeslemi pro koně visel obrovský, železný kruh. Při vchodu do hospody napravo, v kupeckém krámku se zdálo veselo každého dne, a zvoneček nepřetržitě cinkal. Sluneční hodiny, obrovský kruh, křičící děti před školou a klečkatí sousedé, vlekoucí se za svými potahy, jasné venkovské slunce, oslnivěji prodloužené dny… Vysoká, otlučená věž stála vedle chatrného kostela na náměstí a naproti hned škola.

Výpravy chudých, 1903

Lukavec, náměstí a kostel sv. Václava – Foto: Zdeněk Klika

Náměstí a kostel sv. Václava v Lukavci – Foto: Zdeněk Klika

Lukavec, portál vstupu kostela sv. Václava – Foto: Zdeněk Klika

Pohled na portál kostela sv. Václava v Lukavci – Foto: Zdeněk Klika

Židovský hřbitov, Lukavec

Židovský hřbitov v Lukavci – Foto: Jakub Raš

SdíletShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+