Pacov

Město Pacov na Vysočině
Město Pacov na Vysočině
Zobrazit na mapě

Město Pacov je s básníkem Antonínem Sovou spjaté doslova osudově. V Pacově se Antonín Sova v roce 1864 narodil a v Pacově také roku 1928 zemřel.

Bydlištěm mladé rodiny Sovových byl tenkrát zámek Pacov, v jehož jižním křídle se nacházela škola, na které učil básníkův otec. V pacovském zámku bydlel Sova pouze první dva roky života, než se s rodiči přestěhoval do nedalekého Lukavce. Pacov však později pravidelně navštěvoval, jak na to sám vzpomínal v dopisech Pacovským:

„Docházelť jsem k Vám do města často s otcem z Lukavce, kde jsem prožil mládí a těšíval jsem se na každou cestu přes Stražiště, která byla pro mne svátkem. Míval jsem rád Šteidlerovy hračky z chlebového těsta, vystál jsem hodiny na náměstí a díval se na kostel a klášterní valy, a často se stalo, že jsem i přespal u starého krejčího Sobka.“ V jiném dopise zase píše: „Mám nejkrásnější vzpomínky na Pacov, rád jsem prodléval celé hodiny v Pacově za svého dětství, procházel městem i zámeckým parkem a první dětské hračky zdály se mi zázraky – byly z Pacova. Miloval jsem Pacov, lesy, krásná zátiší v nich i bystrý potok v lukách. Často vzpomínám.“

Básník sice město navštěvoval po celý život, ale opravdu intenzivní styky mezi Pacovem a Antonínem Sovou začaly až ve 20. letech 20. století. To Sova přijížděl do Pacova na letní byt; bydlíval v domě tehdejšího starosty Karla Kopala. Zde také v noci z 15. na 16. srpna 1928 zemřel. Město Pacov se stalo i místem básníkova posledního odpočinku. V únoru roku 1934 uložil syn Jan urnu se Sovovým popelem do žulového pomníku, který se nachází v sadech na okraji města. Dnes tudy vede Sovova stezka, spojující Pacov a Lukavec.

Pokud přijedete do Pacova vlakem, cestou do centra města narazíte na Sovův úmrtní dům (č. o. 406). Nad malebným náměstím Svobody se pak vypíná zámek, v němž sídlí Městské muzeum Antonína Sovy. To už od 30. let intenzivně pečuje o básníkovu pozůstalost a mnoha aktivitami rozvíjí jeho umělecký i lidský odkaz. V pacovském muzeu najdete nejen zdařilou Sovovu expozici, která přináší celou řadu unikátních dokumentů i básníkových osobních předmětů, ale také velkoryse pojatou expozici malíře Jana Autengrubera a několik zajímavých expozic s regionální tematikou. Určitě se také podívejte k zmíněnému pomníku, místu posledního Sovova odpočinku. A vůbec, projděte si celou Sovovu stezku přes vrch Stražiště až do Lukavce, kde můžete navštívit Hříbek s novou básníkovou expozicí.

A ty, mé město, pozdraveno buď
A ty, mé město, pozdraveno buď
a v stálém rozkvětu rosť ze svých sil;
ty povzbuzuj se, samo sebe suď,
netknuto nedodrženými sliby chvil,
bolestně přezíráno, zklamáno,
tvoř ze sebe…
(…)
Báseň k otevření pacovské sokolovny v roce 1927

Zámek Pacov na fotografii Zdeňka Kliky

Pacovský zámek – Foto: Zdeněk Klika

Pacov, náměstí Svobody a kostel sv. Michaela – Foto: Jakub Raš

Pacovské náměstí Svobody s kostelem sv. Michaela – Foto: Jakub Raš

Pomník Antonína Sovy, v němž je uložen básníkův popel – Foto: Jakub Raš

SdíletShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+